Sveika mityba prieš vėžį

Onkologinės ligos – tikra mūsų amžiaus rykštė. Joms gydyti pasitelkiamas visas arsenalas cheminių vaistų. Tačiau savo sergančiam organizmui galime labai palengvinti jei tinkamai maitinsimės.

Pavyzdžiui, krūties ir kiaušidžių vėžio rizika sumažėja nuolat vartojant kopūstų. Šiose daržovėse yra specifinių medžiagų, kurios keičia moters hormonų pusiausvyrą ir saugo nuo ląstelių išsigimimo (supiktybėjimo). Todėl moterims patariama kasdien valgyti kopūstų – baltagūžių, raudongūžių, Briuselio ar žiedinių. Svarbu, kad jie būtų termiškai neapdoroti, žali, nes kaitinant suyra vertingosios, nuo vėžio saugančios medžiagos. Jei kasdien gaminti tokius patiekalus dažnai pritrūksta laiko,  tokiu atveju galima paprasčiausiai sugraužti porą žalių kopūstų lapų. To visai pakaks organizmui apsaugoti.

Ropė, burokėlis ir ridikėlis – kopūstų giminaičiai. Juose taip pat yra medžiagų, saugančių nuo vėžio, tačiau šiek tiek mažiau nei kopūstuose. Taigi moterims nuolatos reikėtų vartoti ir šių daržovių, be abejonės, žalių.

Nuo vėžio saugančių savybių taip pat turi raudonos bei oranžinės spalvų vaisiai ir daržovės. Juose yra daug karotinoidų, kurie mažina krūties, kiaušidžių bei gimdos vėžio tikimybę. Nemažai karotinoidų yra raudonuose obuoliuose, morkose, pomidoruose, burokėliuose, arbūzuose, persikuose, abrikosuose.

Stipriausiu augalinės kilmės imuninės sistemos stimuliatoriumi laikomas česnakas. Jis stiprina organizmo apsaugines funkcijas, verčia jį dirbti visu pajėgumu. Tai galima paaiškinti tuo, kad mūsų organizme nuolatos atsiranda piktybinių ląstelių, bet imuninė sistema jas greit atpažįsta ir sunaikina. Jeigu ši puikiai veikianti genetiškai užprogramuota schema sutrinka, susirgimo tikimybė sparčiai didėja. Todėl specialistai pataria sekti Viduržemio jūros regiono gyventojų,  kurie rečiau serga onkologinėmis ligomis, pavyzdžiu: jie kasdien suvartoja po kelias česnako skilteles, skanindami juo mėsos ir žuvies patiekalus, dėdami į salotas, įvairius padažus.

Šioje mitybos sistemoje svarbu ne kiekis, o reguliarumas. Pavyzdžiui, kiekvieną kartą pusryčiaudami sugraužkite po vieną morką.