Soja ir sveika mityba

soju padazasDar visiškai neseniai, prieš gerą dešimtmetį, Lietuva apie sojų padažą žinojo labai nedaug. Dabar šį padažą galima įsigyti bet kurioje didesnėje parduotuvėje. Žmonės kurie domisi sveika mityba puikiai pažįsta šį augalą. Tad kuo gi jis užbūrė mūsų skonio receptorius ir skrandį?

Soja – vienmetis žolinis augalas, priskiriamas ankštinių šeimai. Tai lepus dirvožemiui bei drėgmei augalas. Tokias išskirtines sąlygas sojai galėjo pasiūlyti tik pietrytinė Azija, kuri ir laikoma sojos gimtine. Apie soją pirmiausia sužinota Kinijoje dar prieš 5000 metų.  Sojų pupelės buvo žinomos ir Japonijoje. Europą soja pasiekė XVIII amžiuje. Į JAV soją buvo atvežta tik XIX amžiuje, kur per labai trumpą laiką sojų produktai tapo labai populiariais.

Soja plačiai naudojama ir gaminant maistą. Tačiau populiariausias yra sojų padažas. Klasikinis sojų padažas paruošiamas iš sunokusių sojų pupelių. Jos yra garinamos, sumaišomos su pakepintais maltais kviečiais. Masė užpilama pasūdytu vandeniu. Gauta tiršta masė sukrečiama į specialius maišus, kurie yra iškabinami ar sudedami saulėje. Tokioje būsenoje maišuose pradeda vykti rūgimas ir iš maišelių pradeda tekėti skystis. Priklausomai nuo kviečių kiekio, gaunamas mažiau ar daugiau saldus sojų padažas. Gautas skystis filtruojamas ir supilstomas į tarą. Didžiausias tokio brandinimo proceso minusas: ilgai trunkantis (iki metų) procesas. Todėl pastaruoju metu į paruoštą masę dedamos rūgimą skatinančios bakterijos. Tokiu būdu brandinimas tęsiasi apie mėnesį laiko.

Soja turtingiausias augalinės kilmės baltymų šaltinis. Pagrindinis baltymas – glicinas – pagal savo sudėtį yra artimas mėsos baltymams. Todėl sojos produktai ypatingai vertingi vegetarams.  Be baltymų, kurie sojose sudaro 33 – 47 proc. bendros masės, gausu lecitino, riebiųjų rūgščių, krakmolo.

Teigiama, jog kasdien vartojant bent 50 gramų sojos (kartu mažinant augalinės kilmės riebalų suvartojimą) sumažėja rizika susirgti širdies – kraujagyslių ligomis, mažėja cholesterolio kiekis kraujyje. Soja yra puikus mikroelementų (kalio, magnio, fosforo, kalcio, geležies) šaltinis. Joje taip pat yra vitamino E, B grupės vitaminų, folinės rūgšties, biotino. Be to sojoje randami fitoestrogenai. Tai stiprūs antioksidantai, teigiamai veikiantys moters organizmą.  Mokslininkai teigia, jog reguliariai vartojant sojų produktus mažėja rizika susirgti krūties vėžiu.

Teigiama, jog soja gerina protines galimybes, įveikti karščiavimą, šalina šlakus, neutralizuoja toksinus, teigiamai veikia širdies, kepenų ar inkstų darbą. Soja rekomenduojama esant padidintam jautrumui, nemigai, galvos skausmams, pabrinkimams, tinimams, raumenų spazmams, dermatitams, apsinuodijimams.