Ką žinome apie alyvuoges?

Nors alyvmedžių auga ir Kryme, Užkaukazėje bei Vidurio Azijoje, tačiau gurmanai pačiomis skaniausiomis ir maistingiausiomis laiko tas alyvuoges, kurios išaugintos Viduržemio jūros regione. Tiesiai nuo medžio nuskintos alyvuogės yra karčios, nevalgomos (dėl didelio glikozidų kiekio). Ypatingas jų skonis išgaunamas tik specialiai apdorojus šarminiu tirpalu.

Juodos ar žalios?

Kaip žinote, alyvuogių yra žaliųjų ir juodųjų. Tai tos pačios alyvuogės, tik nuskintos skirtingu brendimo laikotarpiu. Juodosios alyvuogės – prinokusios, jose gausu riebalų (50–75 proc.). Juodą spalvą suteikia flavonoidai, kurie įtakoja baltymų apykaitą, ląstelių augimą, sustiprina antioksidantų veikimą, padeda sumažinti uždegimą ir apsaugoti nuo krešulių formavimosi. Žaliosiose alyvuogėse gausu cukrų, baltymų, pektinų, vitamino C ir karotino. Jos teigiamai veikia virškinamojo trakto veiklą bei kepenis.

Tačiau juodųjų alyvuogių skonis yra švelnesnis, jos pačios – sultingesnės. Žaliosios pasižymi aštresniu, specifiniu skoniu. Moksliškai alyvuogių vertė nėra pagrįsta. Jų vertingumas priklauso nuo veislės bei vietovės, kur auginami alyvmedžiai.

Gausu naudingų medžiagų

Į alyvuoges dėmesys buvo atkreiptas tuomet, kai visas pasaulis puolė nagrinėti Viduržemio jūros regiono mitybos ypatumus. Teigiama, kad alyvuogės reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje, jose daug vitamino E, antioksidantų. Ypatinga alyvuogių savybė – nesočiųjų riebalų rūgščių bei polifenolių derinys. Polifenoliai – stiprūs antioksidantai, o alyvuogėse jų koncentracija yra tikrai didelė (net iki 16 gramų kilograme).

Gydytojai rekomenduoja alyvuogių ir jų produktų vartoti sergantiesiems širdies kraujagyslių sistemos ligomis, cukriniu diabetu, esant metaboliniam sindromui, pasunkėjus tuštinimuisi ir pan.

Ir dar.  Pirkti alyvuoges su kauliukais ne tik neekonomiška, bet ir pavojinga sveikatai. Jei vis dėlto perkate alyvuoges su kauliukais, ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į galiojimo terminą. Jei radote šaldytuve užsistovėjusią alyvuogių skardinę, geriau ją išmeskite. Bėgant laikui, būtent kauliukuose ima gamintis ne pačios naudingiausios žmogaus sveikatai medžiagos.