Bėgiojimas: pliusai ir minusai

Sportuojančių mėgstamo užsiėmimo bėgiojimo privalumai ir trūkumai. Svarbu pasirinkti sau tinkamą sporto rūšį, kadangi priešingu atveju savo organizmui ne tik kad nepadėsite, bet dar ir pakenksite.

Bėgiojimo privalumų virtinė

Slovakijos sportininkė Edita Lukačova yra didelė bėgimo propaguotoja. Būtent bėgimui ji dėkinga už tai, kad ir sulaukusi 39-erių metų yra tarp geriausiųjų Slovakijos “fitness” varžybų dalyvių.

Moterims, kurios nori ištaisyti figūros trūkumus, vienareikšmiškai pataria – “bėgiokite!”, nes:

  1. Bėgant greičiausiai sudega riebalinis audinys (”dažniausiai šio tikslo ir siekiama, o jei rezultatų nesimato, užsiėmimų atsisakoma”).
  2. Bėgimas geriausiai “pažadina” jūsų energiją (”kai bėgu pusę šešių ryto, sunkiai kilnoju kojas. Bet kai grįžtu po pusvalandžio, tiesiog trykštų energija, laukiu prasidedančios darbo dienos”).
  3. Bėgiojate gryname ore (”Praleidžiame didžiąją dalį laiko patalpoje, todėl grynas oras veikia palankiai”).

Bėgiojimas teigiamai veikia ne tik kūną, bet ir psichikos sveikatą. Judėjimas gamtoje, peizažo pokyčiai ir galimybė ištrūkti iš kasdienio triukšmo namie ar darbe skatina nuotaiką gerinančių hormonų gamybą.

Apie bėgiojimo trūkumus

Bėgimas smarkiai supurto visą organizmą. Bėgant būna toks momentas, kai abi kojos nesiekia žemės ir kūnas tarsi pakimba ore. Kai viena koja pasiekia grindinį, jai tenka krūvis, penkis kartus didesnis už kūno svorį. Jeigu jūs sveriate 70 kg, pėda apkraunama 350 kg svoriu. Sulig kiekvienu žingsniu jūs švystelėjate aukštyn savo stuburą taip, tarsi ištemptumėte armoniką, įtempiate sausgysles, raumenis, didžiulis krūvis tenka ir kelių sąnariams.
Bėgimo metu krūvis sąnariams padidėja 3-4 kartus.

Bėgimas “minkštai”

begancio zmogaus medinis maketasBėgiojimo minkštai pagrindai išsivystė, praktikuojant meditacinio judesio pratimus.

Jeigu bėgiojate ir nesukate sau galvos dėl bėgimo trūkumų, tuomet šios pastraipos galite neskaityti. Kas dvejoja  bėgioti ar sėdėti namuose, nes bijo bėgimo pasekmių, gali šiek tiek pakoreguoti bėgimo būdą, ir apkrova, ypač stuburui, sumažės iki minimumo. Kaip tai padaryti?

Visa esmė bėgioti lėtai ir minkštai. Tai panašu į bėgimo būdą, lyg spyruokliuojant kojomis ties keliais ir labai minkštai nuleidžiant kojų pėdas ant žemės. Jūs ne trenkiate pėdas į žemę, kaip tai darote kiekvieno įprasto bėgimo žingsnio metu, bet minkštai nuleidžiate pėdą ant žemės, kitą lengvai pakeliate ir vėl lengvai nuleidžiate kitą. Kojos lengvai ir minkštai išsitiesia ties keliais, atsispiriant nuo žemės, ir lengvai prisėda per kelius, pėdai leidžiantis ant žemės.

Tai daugiau ar mažiau sąmoningas bėgimas. Ta prasme, stebite save lyg iš šalies: kaip minkštai spyruokliuoja kūnas, kaip lengvai lankstosi keliai, kaip minkštai dėliojate pėdas. Turite pajausti savo bėgimo minkštumą, ir jei tik pastebite pėdos atsitrenkimo, stuburo sukrėtimo momentus, kai kurių minkšto bėgimo žingsnių metu, sekančiu žingsniu eliminuokite sukrėtimo momentą. Minkštinkite ir minkštinkite savo bėgimą, minkštinkite savo judesius ir stebėkite save.

Bėgiojimas plius sveika mityba

„Dažniausiai bėgioti pradeda moterys, vos pamačiusios, kad po žiemos priaugo kelis kilogramus. Bėgiojimas tikrai padeda sulieknėti, tačiau būtina taisyklingai maitintis. Du nubėgti kilometrai nėra pasiteisinimas suvalgyti tris karbonadus“, – sakė Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto lektorė kineziterapeutė Ramunė Komžienė.