Baltymai, riebalai, angliavandeniai

Su maistu žmogus gauna apie 40 įvairių maistinių medžiagų. Pagrindinės maisto sudedamosios dalys yra baltymai, riebalai, angliavandeniai, mineralinės medžiagos ir vitaminai. Kiekviena iš pagrindinių maisto medžiagų turi savo funkcijas. 
 
Baltymai
Organizmas vartoja baltymus audiniams, pvz.: odai, raumenims, vidaus organams, plaukams ir nagams, auginti ir atstatyti. Baltymai sudaryti iš aminorūgščių. Aminorūgštys skirstomos į „nepakeičiamąsias“ – kurios nesintetinamos organizme ir turi būti gaunamos su maistu, ir „pakeičiamąsias“ – kurios gali būti sintetinamos, esant kitų su maistu gautų aminorūgščių pertekliui. Nepakeičiamos aminorūgštys yra leucinas, izoleucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas, valinas.
Baltymai gaunami su gyvulinės ir augalinės kilmės maistu. Pagrindiniai pripažinti baltymų šaltiniai yra mėsa, pienas, kiaušiniai ir žuvis. Nemažai baltymų galima gauti su pupelėmis, riešutais, grūdiniais maisto produktais. Tačiau nepakeičiamųjų aminorūgščių daugiausia yra gyvūniniuose baltymuose. Suaugęs žmogus apie pusę reikiamo baltymų kiekio turėtų gauti su gyvūniniu maistu. Augaliniai baltymai virškinami sunkiau ir blogiau įsisavinami.
Vidutiniam suaugusiam žmogui per dieną reikia nuo 45 g (moterims) iki 53 g (vyrams) baltymų. Tokį kiekį galima gauti su 160-185 g liesa, ant grotelių kepta mėsa, 180-210 g kieto sūrio, 7-8 kiaušiniais ar 17-20 riekių rupios duonos.
Per didelis baltymų suvartojimas kenkia organizmui, nes padidėja alergijų pavojus, pasunkėja kepenų, inkstų veikla, sąnariuose gali kauptis druskos. Jei baltymų organizmas gauna nepakankamai, tai sumažėja atsparumas infekcinėms ligoms.

Riebalai
Tai viena svarbiausių maisto medžiagų, kuri yra visų žmogaus organizmo ląstelių sudėtyje. Riebalai yra geras energijos šaltinis, dalyvauja termoreguliacijos procesuose, maistui suteikia juslines savybes (skonį, kvapą, spalvą), lėtina virškinimą, tuo būdu atitolina alkio jausmą. Su riebalais organizmas gauna ir riebaluose tirpių vitaminų – A, D, E, K bei pagerina šių vitaminų įsisavinimą.
Paprastai bendras suvartojamų riebalų kiekis turėtų būti apie 95 g per dieną vyrams ir 75 g moterims. Augalinės kilmės riebalai turėtų sudaryti vieną trečdalį, o gyvūninės – du trečdalius riebalinių produktų normos.

Angliavandeniai
Tai lengviausiai prieinamas energijos šaltinis. Pagal sveikos mitybos koncepciją, angliavandenių kiekis paros maisto racione turi būti keturis kartus didesnis nei baltymų, taip pat keturis kartus didesnis nei riebalų. Angliavandeniai – svarbūs ne tik kaip energijos šaltinis, bet jie yra audinių ir ląstelių sudėtyje.
Maistas, kuriame gausu angliavandenių (duona, grūdų produktai, bulvės) laikomas tukinančiu (angliavandenių perteklius virsta riebalais). Tačiau iš tiesų jis tukina mažiau negu riebus maistas. 1g angliavandenių suteikia mažiau energijos ir greičiau užpildo skrandį, dėl to sunku per daug persivalgyti. Nutunkama tik tuomet, kai iš bet kokio maisto gautos energijos kiekis viršija sunaudojamą energijos kiekį.
Angliavandeniams priklauso ir maistinės skaidulos, kurių žmogaus organizmas per parą turi gauti apie 20 – 30 g. Maistinės skaidulos mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje, gerina žarnyno veiklą.Dietos Facebook

Prisijunkite prie Sveika dieta.lt Facebook socialiniame tinklalapyje. Sveika mityba mūsų prioritetas, dieta - kraštutinė priemonė.

www.sveikadieta.lt on Facebook

Acai Berry – Acai uogos

Pastaruoju metu Lietuvoje pagausėjo reklamų su tekstu „Kaip aš numečiau 16kg per keturias savaites?“ Reklamuojamas atsakymas į šį klausimą yra maisto papildas Acai uogos. Žmonės ilgą laiką bandantys atsikratyti svorio neretai puola į neviltį todėl pasiduoda įvairioms reklamoms. Šiame straipsnyje išsami informacija apie Acai uogas (Acai berry)

Užsispyrimas – raktas, norint numesti svorio ir jį išlaikyti

Sekmadienis, sausio 1 d. – numesti svorio yra vienas iš labiausiai paplitusių Naujųjų metų pažadų, tačiau medikai sako, kad norint pakeisti ilgai nusistovėjusius mitybos įpročius, reikia įgūdžių.
Kad atsikratytumėte nepageidajamų kilogramų ir jų nebesusigrąžintumėte atgal, turite būti pasiruošę įveikti kai kurias kliūtis ir niekad nesustoti bandyti, teigia daktarė Džesika Bartfaild (angl. Jessica Bartfield), Gotliebo ligoninės vidaus ligų ir svorio metimo specialistė.
„Žmonėms reikia motyvacijos, kad jie galėtų numesti svorio, o Naujieji metai yra puiki galimybė viską pradėti naujai. Pakeisti savo įpročius yra kertinis sveikatos akmuo, kuris padės numesti svorio, o įsitvirtinti naujiems įpročiams prireiks trijų mėnesių“, pastebėjo daktarė.
„Kai jūs mokinatės važiuoti dviračiu, žinote, kad nuo jo nukrisite mažiausiai porą kartų, tačiau esate pasiruošę bandyti vėl ir sėdate ant jo iš naujo; to paties turite tikėtis metant svorį ir viską planuoti atitinkamai“, paaiškino daktarė.
 

Fizinis aktyvumas: kokias darome klaidas?

Bėgti gali tik nedidelė gyventojų dalis. Mat bėgimas – gana intensyvus fizinis krūvis, kuris netinkamai pasiruošus gali pakenkti beveik visoms žmogaus kūno sistemoms. Ir ne kiekvienas žino, ar jis gali bėgti, kaip bėgti, kokiu intensyvumu ir kaip ilgai. Jeigu žmogus turi sąnarių, stuburo sutrikimų, jeigu turi viršsvorį, jam bėgioti nerekomenduojama, nes atsiradusi atatranka papildomai apkrauna stambiuosius sąnarius. Kai kurie bėgiodami stengiasi numesti svorio, tačiau šitaip gali save ir sužaloti.
 

Darykite vis tą patį ir nuolat gausite tuos pačius rezultatus

Du vyrai buvo aistringi briedžių medžiotojai. Kiekvienais metais jie užsakydavo lėktuvą, kuriuo jie nuskrisdavo į briedžių medžioklės plotus Kanadoje. Tais metais medžioklė buvo ypatingai sėkminga. Jau po kelių dienų abu buvo nukovę po briedį. Jie radijo ryšiu susisiekė su pilotu, kad jis atvyktų ir parskraidintų juos namo.

Lėktuvui nusileidus, pilotas apžvelgė medžiotojų laimikį ir pasakė, kad krovinys yra per sunkus, ir jis negalės jo paimti į lėktuvą...

Ar sportuojate sporto klube reguliariai?

 skaitliukas